En dörröppnare till verkligheten och in i sig själv. Så beskriver en tidigare deltagare NMP, Nordic Media Programme.
Omkring 700 nordiska medieledare har redan varit med och i höst samlas jubileumsgruppen, NMP 25, i Köpenhamn.
Men vad är NMP?
Nordens största managementutbildning inom mediaområdet står det på hemsidan.
– En katalysator för smarta människor som möts, nätverkar och löser problem tillammans, säger Carl-Johan Bergman, redaktionell chef på svenska Mittmedia.
– För mig var det ett år fyllt av insikter, jobbiga insikter om att behovet av förändring var ännu mycket större än jag trott, säger Catrin Ljung, marknadschef på Borås Tidning.
NMP bygger på kollaborativ kunskapsutveckling och frågedrivet lärande. Den röda tråden är att deltagarna från medieföretagens alla delar möts och jobbar tillsammans kring branschens svåraste utmaningar och konkreta case från deltagarnas företag.
Målet är att hitta verkliga lösningar men också att presentera kreativa arbetssätt och ge deltagarna tillfälle att uppleva kraften i en grupps gemensamma kompetens, erfarenhet, nätverk och synvinklar.
Ole Björner Loe Welde, leder för redaktionell insikt och utvikning på norska Polaris Media, beskriver NMP som en inspirerande kurs där man blev utmanad på ett positivt sätt och stimulerades att tänka själv.
Carl-Johan Bergman upplevde att han fick med sig en känsla av framåtrörelse:
– Jag blev bättre på både innovativt och kritiskt tänkande. Och kände mig samtidigt mer positiv, säger han.
Vid det här laget har NMP utbildat flera generationer medieledare. Programmet drevs i många år gemensamt av de nordiska utgivarorganisationerna. För några år sedan tog programledarna Bo-Magnus Salenius och Erik Wilberg över ansvaret.
Bo-Magnus Salenius är ekonom och ledarskapskonsult Erik Wilberg är professor, BI Norwegian Business School. Under tolv år hade de då byggt upp och utvecklat NMP-metodiken och mediekoncernerna ansåg att utbildningen behövdes fortsättningsvis.
Lena Skogberg, nu biträdande ansvarig utgivare och redaktionell projektchef på KSF Media, gick NMP när hon var ganska ny som chef.
– För mig betydde det väldigt mycket och det stora nätverket, det använder jag fortfarande, säger hon.
Lena Skogberg är övertygad om att de nordiska kontakterna behövs.
– Vi behöver sammanstråla och utbyta erfarenheter. Vi har mer gemensamt än vi har med de anglosaxiska länderna.
Hans Peter Nissen, logistikdirektör på JP/Politikens Hus i Köpenhamn, tycker att det finns mycket som skiljer de nordiska länderna åt.
– Men problemställningarna är desamma och därför kan vi lära mycket av varandra, säger han.
Ole Björner Loe Welde är inne på samma spår:
– Mediebranschen präglas av omställning och utveckling. NMP är en arena för att tänka tillsammans med andra medieledare. Ett ställe där man kan tänka friare.
Berit Nyman, biträdande chef på Fagpressen i Oslo, var med för sex år sedan. Hon hoppas att NMP ska fortsätta locka deltagare. Hon lyfter fram nätverket som hon bland annat hade nytta av när hon skrev en bok om ekonomistyrning.
Några NMP-kollegor har hon fortfarande kontakt med och kan ta hjälp av vid behov. Året hon gick leddes programmet av enbart män, något hon var kritisk mot.
– Så var det och det har vi försökt ändra på, säger Bo-Magnus Salenius.
Det är han och Anette Novak, journalist och specialist på digital förändring, som tillsammans med lärcoachen Annika Häggbom leder NMP 25. Till sin hjälp har de en lång rad forskare och specialister, Erik Wilberg är en av dem.
Kundinsikt, tjänsteutveckling, förändringsledarskap i nätverk, digital jam och personlig utveckling är programmets fem teman.
Hans Peter Nissen tycker att NMP lyckas följa med i utvecklingen.
– Programmet träffar samtiden. Det handlar inte om det som har varit eller det som ska hända i en avlägsen framtid och det gör det hela användbart.
Precis som tidigare år turnerar NMP i Norden. Fysiska möten och workshops hålls i Köpenhamn, Oslo, Helsingfors och Stockholm. Mellan träffarna blir det ”digital jam”.
I samband med avslutningen i Stockholm våren 2019 planeras en stor jubileumsfest.
– Alla alumner kommer att få inbjudan under hösten, säger Bo-Magnus Salenius.
Fotnot: NMP nordicmediaprogramme.se administreras av Helsingforsbaserade LearningMiles som arbetar med att utveckla ledare, företag och affärer.
Anna Bergenström